Strona główna Ogród Skalniaki Kamienie na skalniak - jakie rodzaje skał, gdzie je kupić?

Kamienie na skalniak - jakie rodzaje skał, gdzie je kupić?

środa, 26 stycznia 2011 17:55

Kamienie na skalniakPrzydomowe ogródki skalne wyglądają najpiękniej i najbardziej naturalnie, gdy wkomponowują się w okoliczny krajobraz. Przed rozpoczęciem budowy skalniaka warto wybrać się na spacer po okolicy, przyjrzeć się, jakie skały występują w niej najczęściej.

Jaki rodzaj kamienia na skalniak?

Jako że kamienie będą stabilizować całą konstrukcję wzniesienia, na którym założony zostanie ogródek skalny, i mają tworzyć widoczne z daleka występy skalne, nie mogą szybko ulegać erozji, a więc nie powinny być zbyt kruche. Najpopularniejsze i najtańsze skały do ogrodów to wapienie i piaskowce. Wapienie mają barwy od szarych po białe i jasnobrązowe. Są twarde, trudno będzie samodzielnie poddać je obróbce przy budowie skalniaka. Łatwe w łupaniu są piaskowce. Mają szarą barwę. Można je pozyskać, zbierając najzwyklejsze otoczaki z pola. Inne, rzadsze i droższe, skały można wprowadzać do aranżacji ogródka skalnego w postaci drobniejszych kamieni lub żwirku.

pH skały

Wybierając kamienie do ogródka skalnego lepiej nie kierować się wyłącznie własnymi gustami. Mając na względzie rośliny, które zostaną posadzone na skalniku, uwagę zwrócić należy na odczyn pH skały. Większość roślin skalnych najlepiej rośnie na podłożu o odczynie zasadowym (pH powyżej 7), np. na wapieniach, marglach, skałach kredowych i dolomitach, lub obojętnym (pH 7), np. na piaskowcach, a rzadziej kwaśnym (pH poniżej 7), np. na amfibolitach.

Gdzie kupić kamienie do ogrodu?

Największy wybór kamienia oferują kamieniołomy, gdzie kupić można kruszywo kamienne do zbudowania kopca na skalniak, a także pełną gamę kamieni do ogrodu. Nawet bez znajomości skał można wybrać się do kamieniołomu z próbkami zebranych w okolicy domu kamieni i poprosić o podobny materiał na skalniak. W kamieniołomach znaleźć można też prawdziwe dzieła sztuki: kamienne rzeźby do ogrodu i kamienie z drobnymi elementami rzeźbionymi lub napisami. Wystarczy dobry pomysł, gdzie je umieścić, a za ich pomocą przydomowy teren przeistoczy się w sentymentalny ogród pełen tajemnic i niespodzianek lub reprezentacyjny park godzien rezydencji.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież