Strona główna Ogród Skalniaki Sadzenie i pielęgnacja roślin na skalniaku

Sadzenie i pielęgnacja roślin na skalniaku

poniedziałek, 31 stycznia 2011 16:15

Sadzenie roślin na skalniakuNawet w obrębie niewielkiego ogródka skalnego roślinom można stworzyć różne warunki, takie, by jak najlepiej sprzyjały ich rozwojowi. Wystarczy przemyśleć, ile będą potrzebowały wody, słońca i składników mineralnych, a więc czy sadzić je w szczelinach skalnych czy w żyznej glebie, na słońcu czy w cieniu.

Kiedy sadzić rośliny na skalniaku?

Warunkiem powodzenia w obsadzaniu skalniaka jest unikanie okresów suszy i okresów deszczowych. Rośliny najlepiej sadzić wiosną lub późnym latem. Należy też pamiętać, że skalny kopczyk, zanim zasiedlą go rośliny, powinien osiąść, by stać się stabilny oraz by żyzna ziemia zdążyła dostać się w szczeliny skalne. A więc po budowie skalniaka należy odczekać ok. 2 tygodni, zanim przystąpi się do sadzenia roślin.

Przygotowanie do obsadzania skalniaka

Jeśli wiatr i deszcze spowodowały ubytki ziemi na powierzchni kopczyka skalnego, należy je uzupełnić glebą przygotowaną pod kątem potrzeb roślin skalnych. Warstwa ziemi powinna mieć ok. 20 cm, więcej nie potrzeba, bo rośliny górskie mają płytki system korzeni. Umieszczane w dołkach sadzonki, po ugnieceniu ziemi dookoła nich, zasypuje się żwirem i podlewa. Planując rozmieszczenie sadzonek, pod uwagę należy brać indywidualne wymagania roślin skalnych.

Specyficzne wymagania roślin - przykłady

Na przykład dąbrówka rozłogowa, o pięknych, szafirowych kwiatach i zielono-czerwonych liściach, najlepiej rośnie w cieniu drzew, tam, gdzie ma żyzną glebę o odczynie obojętnym, do tego jest rośliną płożącą. A więc dąbrówkę rozłogową najlepiej zasadzić w zacienionej części skalniaka, z dala od ścian skał, skąd szybko uciekać będzie woda, w miejscu, gdzie usypana jest mieszanka 3/4 żyznej ziemi i 1/4 żwiru z piachem. Jako że będzie się płożyć, a więc szybko zajmie dużą powierzchnię ogródka skalnego, jej sadzonki należy rozmieszczać w dużych odstępach. Warto o tym pamiętać, sadząc wszystkie gatunki roślin pokrywowych. Ale na przykład macierzanka, krzewinka o drobniutkich, różowych kwiatach i przepięknie pachnących liściach, ma zupełnie inne wymagania. Uwielbia gleby bardzo ubogie w składniki mineralne, o neutralnym pH, suche środowisko, w naturze najczęściej zajmuje silnie nasłonecznione stanowiska, do tego jest niewielkich rozmiarów i wolno się rozrasta. A więc macierzankę najlepiej zasadzić w najbardziej nasłonecznionej części skalniaka, w miejscu, gdzie jest najwięcej żwiru, lub na półce skalnej, z której woda będzie szybko odpływać. Macierzanka jest niewielkich rozmiarów i wolno rośnie, można więc takie krzewinki sadzić w grupach, tworząc w ten sposób kolonie, które wyglądać będą na jedną, dużą roślinę. Inne rośliny skalne, preferujące gleby suche i jałowe, także dobrze jest sadzić w szczelinach lub na półkach skalnych, pamiętając o tym, że w takich miejscach lepiej przyjmują się młode sadzonki.

Pielęgnacja skalniaka po obsadzeniu

Obsadzony skalniak należy obficie podlać. Przez pierwsze dni warto sprawdzać, czy rośliny stabilnie trzymają się w ziemi. Najczęściej obsuwają się sadzonki umieszczone w szczelinach skalnych oraz we wszystkich miejscach, gdzie jest niewiele ziemi. Jeśli wiatr ją wywieje lub wypłucze ją podlewanie, niedobory wystarczy uzupełnić, a obluzowaną sadzonkę przysypać żwirem. Rośliny na skalniaku należy nawadniać obficie do momentu, aż rośliny się przyjmą. Później wymagają regularnego nawadniania jedynie w czasie suszy.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież