Strona główna Ogród Ziemia ogrodowa Drenaż odwadniający w ogrodzie - kiedy jest konieczny i jak go wykonać?

Drenaż odwadniający w ogrodzie - kiedy jest konieczny i jak go wykonać?

środa, 06 kwietnia 2011 14:58

Drenaż odwadniający w ogrodziePrzydomowy ogród potrzebuje wody, aby żyć, ale nadmiar deszczówki mu nie służy. Trawa i rośliny dookoła domu rosną i wyglądają lepiej, gdy ich korzenie nie są narażone na gnicie, a więc gdy nadmiar wody deszczowej odprowadzany jest przez drenaż z piachu i żwiru.

Gdzie konieczne jest wykonanie odwodnienia terenu?

Wykonanie drenażu działki potrzebne jest w zasadzie w każdym ogrodzie, nawet tam, gdzie gleba jest przepuszczalna, przy czym odwodnienie ogrodu staje się bezwzględnie konieczne w dwóch wypadkach. Po pierwsze, gdy gleba w ogrodzie jest słabo przepuszczalna, ciężka lub średnia: gliniasta lub gliniasto-ilasta. Gleby o słabej przepuszczalności trzeba rozluźnić gruboziarnistym piachem i drenować żwirem. Po drugie, wykonanie drenażu jest konieczne na działkach płaskich, bowiem brak nachylenia terenu oznacza brak możliwości odpływu nadmiaru deszczówki. Optymalne nachylenie terenu w ogrodzie to 3–20%.

Po czym poznać, że potrzebny jest drenaż działki?

Diagnozowanie konieczności wykonania drenażu w ogrodzie nie jest trudne. Najprostszy sposób to obserwowanie, co dzieje się z terenem po ulewnym deszczu. Drenaż działki potrzebny jest wówczas, gdy po obfitych deszczach ogród jest pełen długo utrzymujących się kałuż.

Jak wykonać drenaż działki?

Drenowanie terenu wykonuje się przed założeniem ogrodu, zanim na działce zostanie wysypana warstwa nośna gleby i posiana trawa. Na przesiąkliwym, płaskim podłożu wystarczy drenaż z piachu gruboziarnistego. Na terenie całej działki, w odstępach co 2 m, w podglebiu wykopuje się wąskie dołki (szerokość ok. 30 cm), na tyle głębokie (głębokość nawet do 1 m), by sięgały do dobrze przepuszczalnej warstwy ziemi. Wykopy zasypuje się żwirem wymieszanym z piachem gruboziarnistym. Następnie piach rozsypuje się też na terenie całej działki (warstwa 10 cm). Na tak wykonany drenaż wysypuje się warstwę nośną ziemi, w której posadzone zostaną trawa i rośliny.

Podziemne systemy odwadniające

Powyższe rozwiązanie sprawdzi się przy glebach dobrze i średnio przepuszczalnych na terenie płaskim. Ogrody z glebą gliniastą i terenem uformowanym w malownicze dolinki i wzniesienia wymagają przedsięwzięcia skuteczniejszych środków. Tam potrzebny jest podziemny system odwadniający: rury drenarskie.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież