Strona główna Ogród Ziemia ogrodowa Jak regulować pH gleby?

Jak regulować pH gleby?

poniedziałek, 31 stycznia 2011 13:48

Zmiana pH glebyMierząc pH gleby za pomocą popularnych pehametrów, ustalić można, jaki ma odczyn: kwaśny (pH poniżej 7), obojętny (pH 7) czy zasadowy (pH powyżej 7). Dla większości roślin ogrodowych optymalne pH plasuje się między 6 a 7. A więc gdy w Twoim ogrodzie ziemia ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny, jesteś w komfortowej sytuacji. Ale nie jest tak zawsze. Każda roślina ma trochę inne potrzeby. Oto kilka przykładów…

Jakiej ziemi potrzebują rośliny ogrodowe?

Optymalne warunki glebowe dla czereśni, wiśni i śliwek z ogrodowego sadu, a także marchewki, cebuli, kapusty i grochu z przydomowego warzywnika to gleba o odczynie neutralnym (pH ok. 7), ale już krzewy porzeczkowe i jabłonki najlepiej rosną w ziemi o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym (pH ok. 6,5). Uwielbiane przez Polaków truskawki wymagają gleby nieco zakwaszonej (pH 5,5–6,2), a borówka amerykańska i rododendrony potrzebują gleby zdecydowanie kwaśnej (pH poniżej 5). Z kolei górskie rośliny na skalniaki wręcz odwrotnie: większość z nich preferuje ziemię o dużej zawartości wapnia, a więc o odczynie zasadowym, czyli o wysokim pH.

Zwiększanie pH gleby - odkwaszanie ziemi

Gdy gleba ma odczyn kwaśny, a planowana jest uprawa roślin wymagających ziemi o odczynie neutralnym bądź zasadowym, pH gleby można zwiększyć. Do mieszanki ziemi ogrodowej, w której będą sadzone rośliny, należy dodać zmielonej kredy albo dolomitów, wapna rolniczego lub nawozu wapniowego. Nawozów tych można też dostarczać roślinom na bieżąco, w trakcie uprawy. Ważne jest, by nie wysypywać ich na mokrą ziemię, gnojówkę i obornik.

Zmniejszanie pH gleby - zakwaszanie ziemi

Częściej jednak potrzebne jest obniżanie pH gleby, czyli jej zakwaszanie. Wówczas do sadzenia roślin preferujących kwaśną ziemię należy przygotować mieszankę, w której na jedną część ziemi ogrodowej będzie przypadać jedna część kwaśnego torfu. Kwaśnego torfu można też dostarczać roślinom na bieżąco albo stosować nawozy z siarką lub kwasem azotowym. Jednym z wielu niebezpieczeństw, jakie stwarza zaniedbanie kontrolowania poziomu pH gleby, jest chloroza. Dotyka rośliny z niedoborami żelaza, które rosną w ziemi o za wysokim dla nich pH. Młode liście nie wytwarzają chlorofilu i żółkną, a roślina powoli obumiera. Wówczas ziemię należy szybko zakwasić.

Stabilizacja pH gleby - woda do podlewania roślin

Ustabilizowanie pH gleby w ogrodzie raz na zawsze, bez jakichkolwiek zabiegów, jest niemożliwe. Z czasem odczyn ziemi wraca do takiego, jaki był pierwotnie, przed rozpoczęciem nawożenia. Dlatego pomiary pH gleby w ogrodzie należy powtarzać raz do roku i w razie potrzeby podejmować interwencję. Najczęściej pH gleby rośnie pod wpływem twardej wody kranowej, która ma pH 7–8. By temu zapobiec, wodę do podlewania kwiatów, warzyw i owoców można zakwasić, dodając do niej na nawozów mineralnych, takich jak saletra amonowa, siarczan amonu lub mocznik.

Piękny ogród można utrzymać, wiedząc, jak zmierzyć pH gleby i jak je regulować w miarę potrzeb ogrodowych roślin.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież