Strona główna Remont Malowanie ścian Farba matowa czy połyskliwa?

Farba matowa czy połyskliwa?

środa, 22 września 2010 13:39
Remont - Malowanie ścian

Farba matowa czy połyskliwa?

Stopień połyskliwości farby wpływa na to, jak będzie wyglądał kolor farby oraz tekstura ściany. Na rynku dostępne są farby: matowe, półmatowe, połyskliwe, półpołyskliwe, satynowe, perłowe i metalic (zazwyczaj stosowane do malowania deseni).

Farby matowe

Farby matowe nie odbijają światła, dlatego pomagają ukryć chropowatości ściany i nadają jej jedwabistego wyglądu. Niestety dość łatwo zatrzymują zabrudzenia, które potem trudno domyć. W wielokolorowych aranżacjach wnętrz matowe ściany dobrze eksponują barwy mebli i dodatków, szczególnie połyskliwych. Warto zadbać o balans tekstur materiałów dekoracyjnych, np. do matowych farb ściennych dobierać połyskliwe dodatki.

Farby połyskliwe

Farby połyskliwe dobrze odbijają światło. Ich ogromną zaletą jest to, że rozświetlają pomieszczenie, nieco powiększając je optycznie, ale mają jedną wadę: eksponują wszelkie nierówności ścian. Ważna uwaga: farby połyskliwe zawierają najwięcej żywicznego spoiwa, więc są najbardziej odporne na zmywanie – można je wielokrotnie czyścić z zabrudzeń bez ryzyka naruszenia ich powierzchni. Minusem jest to, że wszelkie tłuste plamy są na nich widoczne. Wymagają więc pielęgnacji częstszej niż ściany pomalowane farbą matową. Połyskliwe farby ścienne harmonizują z aranżacjami wnętrz monochromatycznymi oraz opartymi na 2–3 barwach podstawowych.

Farby półmatowe i półpołyskliwe

Jeśli chcesz, by ściana była niepołyskująca, ale jednocześnie łatwa w czyszczeniu, wybierz farbę półmatową. Jeśli lubisz połysk, ale nie masz ochoty wciąż czyścić ściany z widocznych z daleka tłustych odcisków palców, wybierz farbę półpołyskliwą.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież