Strona główna Remont Malowanie ścian Okna od południa, okna od północy - jaki kolor farby jest potrzebny? Trik profesjonalnych malarzy

Okna od południa, okna od północy - jaki kolor farby jest potrzebny? Trik profesjonalnych malarzy

poniedziałek, 27 września 2010 13:43
Remont - Malowanie ścian

Równoważenie kolorów za pomocą pigmentu malarskiegoŚwiatło naturalne i sztuczne w dużym stopniu wpływa na wygląd koloru farby na ścianie. Barwa światła sztucznego zależy od rodzaju żarówek użytych do oświetlenia pomieszczenia, a światła naturalnego – od tego, na którą stronę świata wychodzą okna pokoju.

Okna od południa, okna od północy

W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ dominuje niezbyt intensywne światło niebieskawe, mogące potęgować odczuwanie chłodu i senności. W pokojach z oknami na południe naturalne światło ma barwę pomarańczową, która, jeśli połączy się ją z jaskrawymi kolorami ciepłymi, okazuje się drażniąca, powoduje problemy ze skupianiem się i stwarza złudzenie, że w pomieszczeniu stale pali się sztuczne światło. Dlatego w zasadzie nie powinno się malować ścian w pomieszczeniach w północnym skrzydle budynku na kolory zimne (niebieski, fioletowy, szary, chłodny zielony), a w pomieszczeniach południowych na intensywne kolory ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty). Ale od każdej reguły są wyjątki. Wystarczy zastosować trik profesjonalnych malarzy i ożywić kolor farby ściennej, dodając do niej odrobinę pigmentu malarskiego, a resztę kolorystycznych niedoborów skorygować sztucznym oświetleniem.

Kolory farby i światła naturalnego

Do pojemnika z farbą, którą zamierzasz pomalować ściany, dodaj pigment malarski w kolorze kontrastującym z barwą światła naturalnego w pomieszczeniu. Wybór odpowiedniej barwy pigmentu ułatwi ci poniższa tabela. Na każdy litr ciemnej farby dodaj po jednej łyżce stołowej pigmentu malarskiego. Na każdy litr farby o barwie białej lub neutralnej (np. beżowej, écru) – pół łyżeczki od herbaty. Efekt, jaki dzięki temu uzyskasz, będzie na tyle dyskretny, że nie zmieni znacząco koloru farby, a jedynie ją ożywi, zmuszając do odbijania światła w sposób optymalny dla dobrego samopoczucia domowników.

Równoważenie kolorów farby i światła naturalnego za pomocą pigmentu malarskiego

Okna wychodzące na...

Barwa światła

Kolor dodawanego pigmentu

północ

chłodna, niebieskawa

żółtopomarańczowy

południe

ciepła, pomarańczowa

błękitny

wschód

chłodna lub neutralna

złotawy żółty

zachód

ciepła, czerwonawa

chłodny zielony

Kolor światła sztucznego

Po zakończonym malowaniu i meblowaniu, gdy widzisz, w jaki sposób wszystkie obecne w pomieszczeniu kolory odbijają światło, dobierz odpowiednie oświetlenie sztuczne. Przy czym pamiętaj, że tradycyjne żarówki dają światło o ciepłej, pomarańczowej barwie – w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ wykreują przytulną atmosferę, zniwelują spotęgowane odczuwanie chłodu. Z kolei żarówki energooszczędne i halogeny dają światło o barwie neutralnej lub białej i lepiej używać ich we wnętrzach, których wystrój utrzymany jest w ciepłej kolorystyce.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież