Strona główna Remont Malowanie ścian Wałek czy pędzel? Malowanie ścian i detali

Wałek czy pędzel? Malowanie ścian i detali

piątek, 24 września 2010 09:57
Remont - Malowanie ścian

Wałek czy pędzel?

Podstawowa różnica między wałkiem malarskim a pędzlem polega na tym, że wałek jest mniej precyzyjny, za to umiejętnie użyty maluje wydajniej, rozprowadzając cieńszą warstwę farby, i nie zostawia na ścianie śladów.

Krawędzie ścian

Po zabezpieczeniu okien, listew przypodłogowych i progów papierową taśmą malarską pomaluj wszystkie krawędzie w pomieszczeniu pędzlem o średniej twardości włosia. Nie przyciskaj go zbyt mocno do ściany, maluj jedynie końcem włosia, by nie zostawiało nieestetycznych smug.

Detale

Do malowania drobnych detali, na ścianach i innych powierzchniach, zastosuj pędzel wąski, z miękkim włosiem przyciętym w kształt stożka. Trzymaj go jak długopis – twoje ruchy będą precyzyjniejsze.

Ściany

Malowanie wałkiem. Użycie wałka malarskiego pozwala zaoszczędzić sporo czasu i równomiernie pokryć ścianę farbą. Podobnie jak w przypadku pędzla malowanie zaczyna się od góry ściany. Po nabraniu farby i odsączeniu jej nadmiaru w rynience nakładaj farbę na ścianę długimi, pionowymi ruchami. Do gładkich ścian wystarczy użycie wałka z włosiem 10 mm. Chropowate ściany wymagają malowania wałkiem z dłuższym włosiem.

Malowanie pędzlem. Do malowania dużych powierzchni użyj pędzla o twardym włosiu, z długim, grubym trzonkiem – takim, by można go było stabilnie trzymać w jednej pozycji w czasie malowania. Płaski pędzel trzymaj równolegle do podłogi – malowanie bokiem pędzla sprawia, że włosie jest mniej sprężyste i zdrapuje świeżą warstwę farby ze ściany. Włosie zanurzaj w farbie jedynie do połowy i przed wyjęciem z pojemnika pozwól farbie obciec – unikniesz jej skapywania. Malowanie rozpocznij od sufitu, następnie posuwaj się od góry ku dołowi ściany długimi ruchami pędzla. Staraj się, by kolejne porcje nakładanej farby nachodziły na siebie. Ostatni ruch nakładania farby powinien kończyć się na mokrej, uprzednio naniesionej porcji farby – dzięki temu nie powstaną smugi po włosiu pędzla.

Włosie pędzla a rodzaj farby do ścian. Włosie pędzla, jakie należy wybrać – syntetyczne lub naturalne – zależy od rodzaju farby, jaką malujesz. Farby akrylowe i winylowe nakładane mogą być jedynie pędzlami z włosiem syntetycznym: poliestrowym lub nylonowym. Naturalne włosie zwierzęce mogłoby wchłaniać zawartą w farbie wodę i pęcznieć. Pędzle poliestrowe są tańsze, ale mniej trwałe. Ich włosie łatwo się niszczy i zostawia na ścianie smugi. Najtrwalsze włosie mają pędzle nylonowe. Są także najprecyzyjniejsze i najłatwiejsze w czyszczeniu. Używa się ich do malowania farbami lateksowymi. Ścienne farby olejowe stosuje się już rzadko. Do ich aplikacji stosuje się jedynie pędzle z naturalnym włosiem zwierzęcym.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież