Strona główna Remont Podłogi drewniane Klepka drewniana czy deska barlinecka? Podłogi z drewna

Klepka drewniana czy deska barlinecka? Podłogi z drewna

czwartek, 21 października 2010 13:43
Remont - Podłogi drewniane

Podłoga drewnianaDrewno to nie tylko ponadczasowe naturalne piękno, to także bardzo funkcjonalny i trwały materiał. Drewniane podłogi są na tyle niezawodne, że producenci dają na nie aż 30 lat gwarancji, a podłoga często służy o wiele dłużej. Ale co wybrać: parkiet z klepki drewnianej czy deskę barlinecką?

Klepka drewniana jest lepsza od deski barlineckiej, ponieważ…

lepiej izoluje termicznie, jeśli się wybierze odpowiednią grubość klepki. Drewniany parkiet może mieć od 14 do 22 mm (a deska barlinecka ma 15 mm). Im grubsza klepka, tym lepiej izoluje. W słabo zaizolowanych budynkach dobrze jest układać klepki 19–22 mm, szczególnie jeśli się ma małe dzieci, które lubią bawić się na podłodze.

można ją więcej razy cyklinować. Klepka to kawałek litego drewna. Jeśli jest dobrze zakonserwowana, można ją cyklinować niemal do zdarcia. Z kolei deska barlinecka składa się z 3 warstw (2 spodnich z mniej wytrzymałych gatunków drewna i 1 wierzchniej z drewna dobrego gatunku). Cyklinować ją można jedynie dopóty, dopóki nie zostanie zeszlifowana warstwa wierzchnia.

Deska barlinecka jest lepsza od klepki drewnianej, ponieważ…

jest odporniejsza na odkształcenia. Dzięki trójwarstwowej budowie deski barlineckiej naturalna praca drewna (kurczenie się i pęcznienie pod wpływem zmian wilgotności i temperatur) nie zmienia kształtu deski na stałe, a w posadzce nie powstają szczeliny.

można kłaść ją na ogrzewanie podłogowe: wodne i elektryczne. Dzięki grubości 15 mm deska barlinecka i izoluje termicznie, i przekazuje ciepło. Za gruba klepka zbyt dobrze izoluje. Mogłaby spowodować przegrzanie i awarię instalacji grzewczej, a przy tym – w przypadku ogrzewania elektrycznego – odkształcić się.

łatwiej ją zamontować. Posadzkę z deski barlineckiej układa się bez użycia kleju, zapinając kolejne deski na zatrzaski. Po ułożeniu jest gotowa do użycia, nie trzeba jej lakierować ani impregnować, co niestety jest konieczne w przypadku klepki drewnianej. Wprawny majsterkowicz może ułożyć posadzkę z deski barlineckiej samodzielnie, bez pomocy fachowca i zaoszczędzić na kosztach robocizny. Dzięki montażowi bezklejowemu posadzkę z deski barlineckiej można łatwo zdemontować, wymienić poszczególne uszkodzone deski i ułożyć ją na nowo.

Ceny podłóg drewnianych

Cena deski barlineckiej to 100–180 zł za m2 + ewentualne koszty montażu. Klepka drewniana kosztuje 60–240 zł za m2, przy czym do tego doliczyć należy cenę materiałów i koszt jego montażu przez fachowca. W ogólnym rozrachunku można znaleźć parkiety i tańsze, i droższe od deski barlineckiej. Ostatecznie decyduje jakość drewna i indywidualne upodobania.

Jeśli uznasz ceny podłóg drewnianych za zbyt wysokie, pomyśl o ułożeniu w swoim mieszkaniu posadzek z paneli podłogowych z laminatu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież