Konserwacja parkietu

poniedziałek, 06 września 2010 13:21
Remont - Podłogi drewniane

Konserwacja parkietuDrewno jest surowcem naturalnym, wrażliwym na warunki zewnętrzne. Jego kondycja jest zależna od wilgotności powietrza, temperatury, uszkodzeń mechanicznych oraz styczności ze środkami chemicznymi. Nieodpowiednia pielęgnacja drewnianych podłóg lub jej brak mogą przyczynić się do szybkiego starzenia się drewna. By uniknąć zbyt częstej renowacji parkietu i latami cieszyć się jego pięknem, musisz wiedzieć, jak o niego zadbać.

Codzienna pielęgnacja podłogi z drewna

Na co dzień parkiet wystarczy odkurzać i przecierać mopem zwilżonym wodą z detergentem do podłóg drewnianych olejowanych lub lakierowanych. Najlepiej specjalną końcówką do powierzchni gładkich, by go nie porysować. Nanoszony do pomieszczeń piasek przyczynia się do powstawania na drewnianej klepce mikrorys, które z czasem będą się powiększać, parkiet zacznie matowieć, a zdarta warstwa mieszanki olejowo-woskowej czy lakieru nie ochroni go przed dalszymi zniszczeniami. Konieczna będzie renowacja parkietu.

Wilgotność i temperatura powietrza

Drewniane klepki wchłaniają wilgoć z otoczenia. Pod wpływem dużej wilgotności powietrza powiększają objętość. Gdy powietrze jest suche, kurczą się. Jeśli takie wahania są częste i długotrwałe, drewniana podłoga nie wraca do pierwotnego kształtu. Klepki pękają, a w parkiecie powstają rozstępy. Aby tego uniknąć, należy utrzymywać w pomieszczeniu stałą wilgotność 45–60% i temperaturę 18–24oC. Są to warunki optymalne także dla funkcjonowania człowieka, więc nie powinno być problemu z ich utrzymaniem. Dodatkowo parkiet należy zabezpieczać środkami pielęgnacyjnymi i impregnatami odpowiednimi do rodzaju pokrycia powierzchni.

Środki do pielęgnacji parkietu

By parkiet przez długie lata zachowywał piękny wygląd, należy czyścić go i zabezpieczać środkami pielęgnacyjnymi do podłóg drewnianych. Podłogi olejowane wymagają częstszej konserwacji środkami na bazie olejów i wosków (raz w miesiącu), ponieważ olej nie zamyka porów drewna, w które wnika więcej brudu niż w przypadku drewna lakierowanego. Ważne, by nie stosować preparatów przeznaczonych do innych rodzajów powierzchni, ponieważ zawarte w nich środki chemiczne mogą rozpuszczać wierzchnią warstwę zabezpieczającą parkiet i przyspieszać jego starzenie. Informacji o tym, jakiego rodzaju impregnatu i innych środków pielęgnujących użyć, należy zasięgnąć u producenta oleju lub lakieru, jakim pokryte jest drewno.

Woda na powierzchni parkietu

Gdy drewniana podłoga przez dłuższy czas pozostaje mokra, puchnie, łatwo się ściera i odkształca. Nie można dopuścić, by na powierzchni parkietu utrzymywała się kałuża wody, bo nawet najtwardsze gatunki drewna egzotycznego nie są na nią odporne, a zniszczeń nie zlikwidują żadne środki do pielęgnacji parkietu. Jeśli zalejesz dywan leżący na podłodze z drewna, natychmiast zdejmij go lub podwiń tak, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza, która pozwoli drewnianym klepkom wyschnąć.

Zarysowania i odbarwienia

Są widocznie szczególnie na parkietach lakierowanych, z ciemnego drewna. By uniknąć ich powstawania, nóżki regałów, stołów i krzeseł warto zabezpieczyć filcowymi podkładkami. Przed powstawaniem odbarwień uchronią dywaniki, wycieraczki i szerokie rynienki (także zabezpieczone od spodu filcem) pod doniczkami stojącymi na podłodze. Na drewnianej podłodze lepiej nie układać materiałów nieprzepuszczających powietrza, by drewno mogło „oddychać” i dzięki temu nie odbarwiać się. W razie powstania rys i odbarwień podłogi olejowane można poddać miejscowej renowacji poprzez zmatowienie papierem ściernym i powtórne olejowanie, podłóg lakierowanych nie można renowować miejscowo.

Renowacja podłóg z drewna: cyklinowanie

Każdy drewniany parkiet może być wielokrotnie poddawany całkowitej renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie. Im grubszy parkiet, tym więcej razy można go ścierać bez obawy, że klepka będzie pękać. Drewnianą podłogę należy wycyklinować wówczas, gdy stanie się matowa, chropowata, a na jej powierzchni pojawią się odbarwienia. W pomieszczeniach, gdzie parkiet nie jest intensywnie eksploatowany, np. w sypialni, cyklinowanie wystarczy powtarzać nawet co kilkanaście lat. Z kolei w miejscach częściej i intensywniej użytkowanych, np. w holu, gdzie nanosi się dużo wody i piasku, renowacja parkietu może okazać się konieczna raz na kilka lat. Przeczytaj więcej o renowacji podłóg z drewna.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież