Strona główna Urządzanie Kolory, tekstury, desenie Wybór koloru dominującego w aranżacji wnętrz

Wybór koloru dominującego w aranżacji wnętrz

czwartek, 09 grudnia 2010 14:34

Koło barwMody przychodzą i odchodzą, a wnętrze, w którym przebywasz na co dzień nie tylko określa Twój styl, ale i wpływa na to, jak się czujesz. W dużej mierze przyczyniają się do tego kolory. Dobór kolorystyki wystroju wnętrza nie jest trudny i warto poświęcić chwilę na namysł przed podjęciem decyzji o zakupie farb ściennych, mebli i dodatków.

Idealna kolorystyka

Do stworzenia zestawienia barw odpowiadającego Twoim gustom i potrzebom są tylko 3 kroki:

1. Wybór koloru, jaki będzie dominował w wystroju wnętrza.
2. Dobranie pozostałych barw, które uzupełnią i podkreślą kolor dominujący.
3. Wybranie odcieni wszystkich kolorów, jakich użyjesz w aranżacji.

Ale jak wyznaczyć kolor dominujący?

Sposób 1.

Obejrzyj dokładnie koło barw (na obrazku) lub paletę próbek malarskich i wybierz kilka kolorów w odcieniach, które budzą Twoje pozytywne skojarzenia. Nie oznacza to, że później musisz użyć akurat tych odcieni – z pewnością zmienią się o kilka tonów w momencie, gdy będziesz podejmować decyzję, jakie kolory przypisać konkretnym elementom aranżacji: ścianom, meblom i dodatkom. Wybierz jeden szczególny kolor i zastanów się, jak wpływa na Twoje samopoczucie, czy dobrze będziesz się czuć, gdy będzie Cię otaczał.

Sposób 2.

a) Wybierz wzór. Zrób przegląd rzeczy, które już masz lub dopiero kupisz do nowego wnętrza, i wybierz wzór najbardziej odpowiadający Twoim gustom. Inspiracji szukaj, oglądając tkaniny na zasłony, poduszki ozdobne, narzuty na łóżko, meble, obrazy – na tym etapie liczy się głównie ich kolorystyka.

b) Wybierz kolor. Gdy już wiesz, który wzór budzi w Tobie pozytywne odczucia, zwróć uwagę na odcienie kolorów we wzorze i ich kontrasty. Wybierz jedną barwę, która podoba Ci się najbardziej. To będzie kolor dominujący w Twoim nowym wnętrzu. Jeśli wzór okazał się strzałem w dziesiątkę, wyłonisz w ten sposób gotowe zestawienie barw, w jakich stworzysz aranżację.

Co dalej?

Gdy kolor dominujący jest już wybrany, pozostały tylko dwa kroki do skomponowania idealnej kolorystyki wnętrza: dobranie pozostałych kolorów i wybór ich odcieni.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież