Strona główna Urządzanie Kolory, tekstury, desenie Wybór odcieni kolorów w aranżacji wnętrz

Wybór odcieni kolorów w aranżacji wnętrz

czwartek, 09 grudnia 2010 16:55

Dobieranie odcieni kolorówDobieranie kolorów, w jakich urządzisz wnętrze, rozpocznij od wyboru koloru dominującego w aranżacji, do niego dobierz pozostałe kolory, które najlepiej go uzupełnią i podkreślą, a na koniec zastanów się, jakie odcienie wytypowanych kolorów wprowadzić do aranżacji.

Podstawowe zasady

1.    Próbownik malarski pomaga

Wybierając odcienie kolorów aranżacji odłóż na bok uproszczone koło barw i postaraj się o próbownik malarski, na którym oznaczone są dziesiątki odcieni każdego z kolorów. Zwróć uwagę, że niektóre z nich są promienne, a niektóre przybrudzone, jedne są jaskrawe, inne pastelowe.

2.    Zielenie i róże

Jeśli wybrałeś do swej aranżacji któryś z tych kolorów, to dla Ciebie ważna informacja. Kolo barw dzieli się na połowę barw ciepłych i połowę barw zimnych. Kolory znajdujące się na styku tych dwóch połów: zielenie i róże, mogą mieć, w zależności od odcienia, barwę ciepłą lub zimną. Zastanów się, które odcienie: ciepłe czy zimne, dopasują się do charakteru wnętrza najlepiej.

3.    Światło wpływa na postrzeganie koloru

Podejmując decyzję co do wyboru odcienia, możesz oglądać paski próbownika w poszczególnych miejscach pokoju. Sprawdzaj w ten sposób, jak dany kolor zachowuje się względem światła naturalnego i sztucznego. Jasne barwy inaczej odbijają światło niż ciemne, a barwa światła sztucznego i naturalnego ma wpływ na kolor wszystkich płaszczyzn w Twoim otoczeniu.

4.    Jasne oddala i powiększa, a ciemne przybliża i pomniejsza

Najprostsza zasada postępowania z kolorami w czasie urządzania mieszkania stanowi, że jasne barwy oddalają i powiększają, a ciemne przybliżają i pomniejszają. Wykorzystując ją, możesz modelować przestrzeń mieszkania. Gdy chcesz powiększyć optycznie pomieszczenie, wybieraj jasne odcienie w większości elementów aranżacji. Jeśli pokój jest dostatecznie duży, możesz pobawić się kolorami i wprowadzać ciemne barwy w wielu miejscach. Jedna ściana pomalowana na ciemny kolor wyda się większa i bliższa. Wiele ciemnych przedmiotów zgrupowanych w jednym miejscu wywoła efekt zaciemnienia tego punktu. Jaskrawo pomarańczowa kanapa wyda się większa od innych mebli w stonowanych kolorach. Sufit dużo jaśniejszy niż inne ściany wyda się wyższy itd.

5.    Małe dużemu nierówne

Postrzeganie koloru zależne jest od tego, jak dużą płaszczyznę zajmuje. To, co dobrze wygląda na małym papierku próbownika malarskiego, wcale nie musi dobrze wyglądać na dużej powierzchni ściany czy masywnego mebla. W doborze odcieni nie kieruj się też tym, jakie barwy mają Twoje ulubione ubrania: intensywny lub jaskrawy kolor może pięknie wyglądać na bluzce czy spodniach, ale niekoniecznie będzie Cię zachwycał, gdy zawładnie przestrzenią domu.

6.    Harmoniczność i rozmaitość

Trójwymiarowości pomieszczeniu nadają zestawienia kolorów w odległych odcieniach. A więc najlepiej, gdy w wystroju wnętrza znajdą się kolory jasne, średnie i ciemne. Jeśli początkowo wybrałeś kolory harmoniczne, wystrzegaj się ciemnych odcieni i wprowadzaj do aranżacji wiele tekstur, by nie wydała się płaska i bez wyrazu.

Wybieranie odcieni

Wybór odcieni kolorów w wystroju wnętrza zależy od tego, jakim elementom aranżacji je przyporządkujesz: ścianom, meblom, dodatkom. W małych pomieszczeniach im większą powierzchnię zajmie dany kolor, tym jaśniejszy odcień powinien mieć. W dużych pokojach ciemne kolory mogą zajmować większe powierzchnie.

Krok 1. Wybierz odcień koloru dominującego

Kolor dominujący ma nadawać ton aranżacji. Może mieć odcień nasycony, jaskrawy (w paru ważnych punktach pokoju, ale na niewielkich płaszczyznach) albo średnio intensywny (w wielu miejscach na niewielkich płaszczyznach lub w jednym ważnym, na dużej płaszczyźnie), albo jasny, pastelowy (na bardzo dużych płaszczyznach i jednocześnie w kilku miejscach w postaci drobnych akcentów). Przejrzyj próbownik malarski i wybierz najpiękniejszy odcień koloru dominującego. Tym samym zadecydujesz, w którym miejscu aranżacji się pojawi.

Krok 2. Dopasowanie odcieni pozostałych kolorów

Na tym etapie zadecydować musisz, jakiego charakteru nadasz aranżacji poprzez manipulowanie promiennymi i stonowanymi, jasnymi i ciemnymi odcieniami barw. Poznaj podstawowe zasady stosowania jasnych kolorówciemnych kolorów, a dowiesz się, jakie efekty aranżacyjne możesz dzięki nim osiągnąć. Podejmując decyzję co do odcieni barw uzupełniających, cały czas miej na względzie, którym elementom aranżacji już został przypisany kolor dominujący (ścianom i dodatkom czy meblom).

Urozmaicanie palety barw

Nie martw się, że nie znajdziesz w sklepach materiałów wnętrzarskich w wyznaczonych barwach. Repertuar wybranych odcieni zawsze dobrze jest powiększyć o odcienie trzy tony niższe i trzy tony wyższe. Ale nie więcej. Pamiętaj też, że wybrane odcienie stanowią jedynie szkielet wystroju wnętrza, który można urozmaicać. Granicą wprowadzania drobnych innowacji jest zachowanie ogólnego wrażenia, że aranżacja opiera się na początkowo wybranych barwach bazowych: czterech, trzech, dwóch bądź jednej, w zależności od Twojej pierwotnej decyzji.

Przykładowe rozwiązania dla aranżacji w trzech kolorach

•    kolor dominujący w jasnym odcieniu na ścianach i w ciemnym odcieniu na dodatkach, a meble w dwóch kolorach uzupełniających w średnich odcieniach,
•    ściany w nasyconym kolorze dominującym (sufit koniecznie biały), reszta sprzętów w jasnym odcieniu I barwy uzupełniającej, a dodatki w średnim odcieniu II barwy uzupełniającej,
•    jedna ściana w nasyconym kolorze dominującym (pozostałe ściany i sufit białe), meble w średnim odcieniu I barwy uzupełniającej, drobne przedmioty i dekoracje w jasnym odcieniu II barwy uzupełniającej,
•    komplet mebli w ciemnym odcieniu koloru dominującego, a ściany w średnim odcieniu I koloru uzupełniającego i dodatki w jasnych odcieniach II koloru uzupełniającego.

I tak dalej. Po kolei wyobrażaj sobie, jak każdy z wybranych kolorów będzie wyglądać na płaszczyźnie większej i mniejszej. Najważniejsza jest równowaga.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież