Strona główna Urządzanie Salon Drapowanie firan - najprostsze techniki zdobienia okien

Drapowanie firan - najprostsze techniki zdobienia okien

wtorek, 26 października 2010 16:11

Drapowanie firanW pomieszczeniach reprezentacyjnych warto pobawić się tkaniną, nadać jej ciekawej faktury poprzez marszczenie i drapowanie. Okno przestanie wyglądać surowo, a całość kompozycji nada pomieszczeniu nieformalnego charakteru.

Szycie firan do drapowania: wymiary

Standardowa szerokość firan do drapowania powinna wynosić dwa razy tyle, ile długość karnisza. Zapas tkaniny posłuży do zrobienia zakładek i zasłonienia framug okiennych. Z kolei długość firan wyznacza linia parapetu lub podłogi (firana powinna kończyć się ok. 2 cm nad nią). Należy także uwzględnić zapas tkaniny na podłożenie i obrębienie krawędzi firany (ok. 10 cm). W salonie można powiesić firanę dłuższą o 20 cm, lejącą się po podłodze – dla uzyskania efektu zwiewnej otoczki okna i optycznego podwyższenia salonu.

Upinanie na zakładkę

Tradycyjne upinanie firan na zakładkę jest najprostszym sposobem zdobienia okien. Dobrze wygląda w zasadzie w każdym wnętrzu, a szczególnie w aranżacjach prostych: rustykalnych, ekologicznych czy nowoczesnych. Upinanie na zakładkę wymaga montażu karnisza z żabkami. Jeśli firana wykonana jest z lekkiej, delikatnej tkaniny, muślinu, tiulu, batystu, lepiej zawiesić tkaninę na szynie lub lince do firan i drapować ją poprzez marszczenia. Dowiedz się więcej o firanach z lekkich tkanin.

Spinanie w klepsydrę

Zwisające pionowo zasłony lub firanki w pomieszczeniach pozbawionych dekoracji mogą wydać się nudne. Warto nadać im ciekawy kształt klepsydry, na wysokości parapetu związując je sznurami z ozdobnymi chwostami do zasłon lub klipsami czy spiralami do firan. Jeśli na oknie powieszone zostaną tylko firanki, można po prostu zawiązać je na supeł. Z tym że wcześniej zadbać należy o to, by tkanina była odpowiednio dłuższa.

Drapowanie na dwóch szynach

Montując karnisz składający się z dwóch szyn, można pograć różnymi kolorami firan, tworząc efektowne lambrekiny. Na jednym drążku zawiesić białą firankę na zakładkę, a drugi, wierzchni, opleść cieńszym pasem kolorowej tkaniny. Powinno być jej bardzo dużo, by swobodnie zwisała, układając się w liczne fałdy. Pozwól jej końcom ułożyć się asymetrycznie, niech jeden z nich sięga ziemi, drugi połowy wysokości okna. Do tego typu drapowania firan warto wybierać tkaniny miękkie i lekkie.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież