Strona główna Urządzanie Salon Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

wtorek, 30 listopada 2010 16:55

Salon w stylu eklektycznym, fot. Bryonie PorterWspółczesność nie istnieje bez tradycji. A we wnętrzach w stylu eklektycznym antyki i elementy wystroju w stylu vintage są szczególnie mile widziane. Odziedziczona po babci szafa i lustro w ozdobnej ramie nie są już muzealnymi eksponatami, a bardzo modnymi dopełnieniami nowoczesnego wnętrza. Renowacja w porównaniu z zakupem nowych mebli kosztuje grosze, a duch minionych epok zaszczepiony w nowoczesnej aranżacji – jest bezcenny.

Jak stworzyć eklektyczną aranżację?

Do stworzenia eklektycznego wystroju wnętrza wystarczy odrobina śmiałości w łączeniu stylów różnych epok i kultur. Estetyka eklektyzmu zakłada, że elementy rozmaitych prądów w sztuce – także architekturze wnętrz i dizajnie – mogą przenikać nawet do skrajnie odmiennych aranżacji. Dzięki kontrastowi forma takich pozornie obcych wtrętów staje się oryginalnym uzupełnieniem stylu wyjściowego.

Styl bazowy

Wybierz styl bazowy, który będzie dominował w aranżacji, a następnie dobierz do niego dwa, trzy elementy kontrastujące stylistyką. Lub odwrotnie: mając jeden piękny mebel, zastanów się, jak go wyeksponować poprzez otoczenie. Zazwyczaj eklektyzm w wystroju wnętrza osiąga się poprzez łączenie współczesnego stylu miejskiego z antykami. Masywne drewniane meble nabiorą wyjątkowej lekkości, jeśli umieści się je w otoczeniu innych mebli o prostych sylwetkach, np. w minimalistycznym salonie. Pamiętaj tylko o jednym: w aranżacji musi dominować jeden styl, który będzie nadawał charakteru całości. W przeciwnym razie uzyskasz efekt zagraconego domu, a nie awangardowego eklektyzmu.

Meble stylowe

Kredens z rzeźbionego litego drewna, krzesła z oparciami w secesyjne ślimaki, stojący zegar z mosiężnymi odważnikami, lustro w ramie zdobionej motywami roślinnymi czy żyrandol à la francuski styl regencji – wszystko, co znajdziesz na pchlim targu, na strychu u starszych członków rodziny lub w sklepach z antykami, nadaje się na bazę do tworzenia eklektycznego wystroju wnętrza. Jeśli mebel jest zniszczony, nie przejmuj się. Poduszki krzeseł i foteli u tapicera obij tkaniną w jaskrawych kolorach, w nowoczesne wzory geometryczne lub motywy pop art. Ramy obrazów i luster oddaj do renowacji albo samodzielnie zeszlifuj i pomaluj na jaskrawy, niestosowany tradycyjnie kolor. Uzyskasz w ten sposób unikatowe dzieło sztuki, doskonale korespondujące z nowoczesną częścią wystroju domu.

Różnorodność dodatków

W eklektycznych wnętrzach do lamusa odchodzą komplety mebli, zestawy tkanin o identycznym deseniu i barwy w jednej tonacji. Wygrywają kontrasty: rzeczy nie do pary, w odmiennym stylu, z różnych epok oraz kręgów kulturowych – dopełniają się wzajemnie, umożliwiają komponowanie unikatowych aranżacji, tworzą nowe definicje stylów.

Eklektyzm nie jedno ma oblicze

Wedle stylistyki eklektyzmu zaprojektować można bardzo eleganckie wnętrze bądź aranżację w stylu pop art. Elegancki miejski salon może mieć stonowaną kolorystykę i tylko pojedyncze akcenty w intensywnych barwach, np. fragment ściany lub fotel. Z kolei we wnętrzach w stylu pop art, gdzie niepodzielnie panują kolorystyczne napięcia, antyki można łączyć z nowoczesnymi meblami – zdecydowanie będą się wyróżniać: przede wszystkim barwą, ale i formą ujętą w nietypowy kontekst.

Eklektyczne meble

Kopalnią inspiracji dla wielbicieli eklektycznych mebli są galerie rzemiosła artystycznego zajmujące się renowacją mebli stylowych i antyków.

Krzesła w stylu eklektycznym fot. Jimmie MartinKrzesło w stylu eklektycznym, fot. Jimmie MartinEklektyczne krzesło, fot. Modani

 

 

 

 

 

 

Eklektyczna toaletka, fot. Bryonie Porter

Eklektyczna komoda fot. Bryonie Porter

Eklektyczny taboret, fot. Modani

 

 

 

 

 

 

 

fot. komplet krzeseł Jimmie Martin, krzesło Jimmie Martin, krzesło Modani, toaletka Bryonie Porter,  komoda Modani, taboret Modani

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież