Strona główna Urządzanie Salon Metamorfozy salonu: aranżacje eklektyczna i industrialna

Metamorfozy salonu: aranżacje eklektyczna i industrialna

środa, 23 lutego 2011 14:21

Bazą to tworzenia aranżacji jest przestronny salon, przedzielony progiem na suficie, kończącym się kolumnami. Cały próg sufitowy i kolumny obłożono gładką okładziną z dekoracyjnych płyt betonowych. W ścianach pionowych wykonano wysokie wnęki, wysunięte fragmenty ścian budując z płyt kartonowo-gipsowych. Wnętrza wnęk zarezerwowano dla celów dekoracyjnych: wyłożone zostały postarzaną cegłą. Surowo wykończone wnętrze urządzić można na wiele sposobów, stosując zaledwie kilka materiałów dekoracyjnych i podstawowe dla wyposażenia salonu meble z kompletu wypoczynkowego.

Salon - aranżacja eklektyczna

Przytulny salon - aranżacja eklektyczna

We wnętrzach, w których panować ma przytulna, nieformalna atmosfera, powinno pojawić się sporo deseni, bardziej skomplikowanych kształtów i miękkich materiałów – wiele elementów z różnych stylów. Przytulny salon ma być miejscem, gdzie z przyjemnością gromadzi się rodzina, np. na wspólne oglądanie filmów.

Jak wyeksponować sprzęt RTV?

Największą wnękę przeznaczono na miejsce na telewizor i zestaw nagłaśniający. Sprzęt RTV nie zawisł po prostu na ścianie. Pod nim, na tle ceglanej ściany, umieszczono dużą płytę MDF obitą tkaniną w motywy kwiatowe w promiennych kolorach. Tak wyeksponowany telewizor staje się punktem centralnym aranżacji i główną ozdobą wnętrza.

Płyty MDF obite tkaninami

Piękna tkanina pojawia się także i w drugiej wnęce. Tym razem trzy małe, pocięte w kwadraty, obite tkaniną płyty MDF zawieszono jedną nad drugą. Tu pełnią funkcję obrazów. Podkreślono je oświetleniem dekoracyjnym, montując u szczytu wnęki reflektorek halogenowy.

Mieszanka stylów: vintage, Art Deco, glamour

Pozostałe elementy wystroju przytulnego salonu to mieszanka stylów vintage, Art Deco i glamour – meble i materiały wnętrzarskie w tych stylach cechuje dekoracyjność. Mocnym akcentem aranżacji jest żyrandol w stylu glamour. W kontekście surowego betonu i cegły na ścianie może wydawać się zbyt ozdobny. Nadmierną zdobność żyrandola przełamuje eklektyczne połączenie z tapetą vintage na wysuniętych fragmentach ścian z wnękami oraz z meblami Art Deco: kremowym kompletem wypoczynkowym i stolikiem kawowym. Przy tym drewniana podłoga z desek i miękki dywanik pod stolikiem są jak najbardziej na miejscu. Dopełniają swobodną atmosferę przytulnego salonu.

Salon - aranżacja industrialnaSalon reprezentacyjny - aranżacja industrialna

Wnętrza industrialne z zasady powinna cechować surowość, dlatego do industrialnej aranżacji użyto minimum materiałów wnętrzarskich. Ściany pozostawiono białe, co wyeksponowało cegłę na ścianie i betonową okładzinę kolumn i progu na suficie. Podłogę wyłożono deskami tarasowymi, w oryginalny sposób podkreślając surowość wykończenia wnętrza.

Budynek w budynku

W ciekawy sposób udekorowane zostały ściany z cegły. Zawieszono na nich lustra w drewnianych ramach, zarówno w małej, jak i dużej wnęce. Lustra, w których odbija się przeciwna ściana i znajdujące się w jej okolicy przedmioty, wyglądają niemal jak okna w ceglanej ścianie starego budynku. Podkreślono je oświetleniem dekoracyjnym.

Meble vintage w industrialnym salonie

Pozostałe elementy industrialnego wystroju wnętrza to prosta sofa, fotel i lampa stojąca w stylu vintage oraz stolik Art Deco. Na tym koniec. Minimum mebli, maksimum prostoty. Jedynym materiałem ozdobnym w pomieszczeniu jest tkanina obiciowa sofy i fotela. Dyskretne desenie czynią salon bardziej przytulnym, nie naruszając jego ogólnego charakteru surowego wnętrza industrialnego.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież